Baptyści są chrześcijanami należącymi do rodziny Kościołów protestanckich, wśród których stanowią najliczniejszą grupę. Biorąc pod uwagę wszystkie Kościoły chrześcijańskie to pod względem liczebności baptyści są na czwartym miejscu z około 100 milionami wiernych.
Baptyzm ma swoje korzenie w Reformacji, która miała miejsce w XVI wieku. Liczne nadużycia oraz różne negatywne zjawiska w Kościele Katolickim, zepsucie kleru oraz odejście od Słowa Bożego, zrodziły dążenia do naprawy Kościoła. Ta naprawa miała się dokonać poprzez powrót do nauki Pisma Świętego.
W wyniku przemian wyłoniły się Kościoły protestanckie: luterański, anglikański oraz prezbiteriański (kalwiński).
Pierwszy zbór baptystyczny powstał na początku XVII w., więc baptyzm jest stosunkowo młodym ruchem. Pierwszy zbór baptystyczny na ziemiach polskich powstał w 1858 r w Adamowie koło Pułtuska.
Co wyróżnia baptystów
„Baptyści” (z j. greckiego „Baptizo” - chrzest) to nazwa, która była im nadawana, ponieważ kwestionowali sensowność chrztu niemowląt.
Baptyści (jak i niektóre inne Kościoły protestanckie) uważają, że jest ona sprzeczna z nauką i praktyką Nowego Testamentu, bezwartościowa, a nawet szkodliwa, bo sugeruje, że można być chrześcijaninem w sposób bierny „z urodzenia”. Takiemu podejściu przeciwstawiają konieczność podjęcia przez każdego człowieka osobistej decyzji naśladowania Chrystusa, po której dopiero może nastąpić świadome przyjęcie chrztu wiary połączone z aktywnym włączeniem się w życie Kościoła.”
Ponadto jest siedem głównych punktów, które wyróżniają baptystów: 1. Pismo Święte jest natchnionym Słowem Boga i jest jedynym autorytetem w sprawach odnoszących się do wiary i postępowania.
2. Każdy zbór (kościół lokalny) jest w pełni autonomiczny – działa niezależnie, to znaczy, że członkowie zboru sami wybierają pastora, decydują o sprawach finansowych i o tym jak ten zbór będzie funkcjonował.
3. Wszyscy wierzący są kapłanami to znaczy nie ma podziału na duchownych i świeckich. Każdy wierzący ma taki sam przystęp do Boga bez żadnych ziemskich pośredników. Jedynym pośrednikiem jest sam Pan Jezus Chrystus.
4. Chrystus ustanowił w kościele dwa obrzędy: chrzest wierzących i Wieczerzę Pańską
5. Członkiem zboru może zostać osoba zbawiona, to znaczy osoba, która przez osobistą wiarę w Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela otrzymała zbawienie.
6. W kościele są ustanowione dwa urzędy: pastor oraz diakon. Liczba pastorów i diakonów w danym zborze może być różna w zależności od potrzeb lokalnej społeczności.
7. Oddzielenie kościoła od państwa.
Co podkreślają baptyści? - Człowiek jest z natury grzesznikiem, to znaczy, że grzech panuje nad nim od momentu urodzenia. Wszystko co wychodzi z serca człowieka - jego uczynki, myśli czy pragnienia - skażone jest grzechem i przez to nie podoba się Bogu. Człowiek nie jest w stanie i nie może nic zrobić by ten stan zmienić.
Z powodu grzechu człowiek jest oddzielony od Boga, nie zbliża się do Niego oraz jest pod Bożym potępieniem. - Bóg w swoim miłosierdziu zmiłował się nad człowiekiem i posłał swojego Syna, Jezusa Chrystusa aby każdy kto w Niego wierzy miał życie wieczne. Jezus wziął na siebie grzech człowieka i doświadczył kary za niego umierając na krzyżu.
Bóg, przez swojego Syna, wzywa wszystkich ludzi do upamiętania się (odwrócenia się od grzechu) i do osobistej wiary w Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. - Każdy człowiek, który wiarą odpowie na to wezwanie i przyjdzie do Jezusa polegając wyłącznie na Jego doskonałej ofierze za grzech, otrzyma: przebaczenie grzechów, przyjęcie do Bożej rodziny oraz wieczne dziedzictwo w niebie.
Wyrazem tej wiary jest chrzest oraz włączenie się do życia kościoła.
WYZNANIE WIARY
Wierzymy, że Pismo Święte jest Słowem Bożym, natchnionym przez Ducha Świętego, najwyższym autorytetem dla naszej wiary i życia.
Wierzymy, że Pan Jezus Chrystus przez swoją Śmierć i zmartwychwstanie przezwyciężył przekleństwo grzechu i śmierci ciążące nad światem.
Wierzymy, że Chrystus jest Głową Kościoła, który posłany jest, by przekonać świat, że On jest jedynym Zbawicielem i Pośrednikiem.
Wierzymy, że każdy kto się upamięta i zwróci się do Pana Jezusa, dostąpi usprawiedliwienia z łaski przez wiarę, otrzyma przebaczenie i życie wieczne.
Wierzymy, że Kościół jest uniwersalną wspólnotą, należącą do Chrystusa, powołaną, by Go wielbić i praktykować biblijne ustanowienia, chrzest i wieczerzę, które mają wartość wtedy, gdy wyrażają istniejącą rzeczywistość duchową, to jest osobiste przyłączenie i udział w społeczności z Bogiem.
Kredo Nicejsko-Konstantynopolitańskie
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami, Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego.
Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało.
On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Marii dziewicy i stał się człowiekiem.
Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale, sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca.
Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i z Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez proroków. Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden Chrzest na odpuszczenie grzechów.
I oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.